מהו טיפול באמנות?

טיפול באמנות הינו טיפול רגשי במהלכו עושים שימוש בחומרי אמנות כדי להתבטא ולהתמודד עם קשיים רגשיים. באמצעות קווים, כתמי צבע, צורות ודימויים המטופל מבטא את עולמו הפנימי. התהליך היצירתי מלווה בהתבוננות ובעיבוד תכנים רגשיים אשר יחדיו מובילים לשינוי. הכלים האמנותיים והקשר שנוצר בין המטפלת והמטופל מאפשרים העלאת תכנים אישיים ועיבודם תוך פיתוח מודעות. במהלך הטיפול המטופל מביע את המשאלות, הקשיים, והדפוסים אשר מעסיקים אותו ורוכש כלים להתמודדות. לעיתים טיפול באמנות מלווה בשיחה ולעיתים הוא מתקיים ללא הרבה מילים. הטיפול ניתן פעם או פעמיים בשבוע, לפי הצורך.


מהו טיפול בארגז חול?

טיפול בארגז חול הוא חלק מהטיפול באמנות המאפשר לילד להשליך את עולמו הפנימי על ארגז החול. בקליניקה ישנם ארגזי חול (יבש ורטוב) ומגוון של מיניאטורות המאפשרים לילד משחק והבעה סימבולית. בטיפול בארגז החול ישנה חשיבות סימבולית הן לבחירה של המיניאטורות והן לאופן העבודה בארגז. העבודה בארגז יכולה להיות בעל אופי משחקי או ציורי ולכן מיועדת לכל הגילים.


למי הטיפול מתאים?

טיפול באמנות יכול להתאים לילדים ומתבגרים החווים קשיים. אין צורך בידע אמנותי מוקדם לכן הוא מתאים למגוון רחב של ילדים ומתבגרים עם בעיות כגון: בעיות רגשיות, דימוי עצמי נמוך, לקויי למידה, הפרעת קשב וריכוז, התפרצויות זעם, התנהגות אלימה, חרדות, דיכאון, הרטבה, עיקוב התפתחותי, לקויי שפה, ליקויי שמיעה, גמגום, סלקטיב מיוטיזם, נכויות פיזיות ועוד.


מפגשי הורים בתהליך הטיפולי

שיתוף פעולה עם ההורים הינו מרכיב מהותי בהצלחת הטיפול. לכן, חלק בלתי נפרד מהטיפול הינו ליווי והדרכת הורים בתהליך הטיפולי. ההורים מגיעים לפגישות אחת לשניים עד ארבעה שבועות באופן קבוע כדי לשתף, להתייעץ ולהיות חלק מהתהליך.